RTU aicina uz topošo industriālā dizaina inženieru darbu izstādi t/c «Origo»
19.Augusts, 2024
Neparasta dizaina ķiveres, kas motivē jauniešus tās izmantot, estētiski un ergonomiski skrituļdēļi un oriģināli apgaismes objekti, kas nomierina, ļauj kavēties bērnības atmiņās un reflektē par dabas un tradīciju ietekmi, – izstāde inovāciju un zinātnes sasniegumu ekspozīcijas telpā «RTU un Origo nākotnes pietura» ļauj ieskatīties Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) industriālā dizaina studentu veikumā.
Izstāde līdz oktobra vidum skatāma t/c «Origo» 2. stāvā, Stacijas laukumā 4.
“Mūsdienīgi inovāciju risinājumi ir būtiska daļa no multifunkcionālā tirdzniecības centra “Origo” darbības stratēģijas. Rūpēs par apmeklētāju ērtībām, t/c “Origo” ir ieviesta virkne modernu tehnoloģiju risinājumu, lai nodrošinātu apmeklētājiem ērtu piekļuvi un patīkamu vidi. Arī RTU studentu izstādē apskatāmi inovāciju risinājumi, kas vērsti uz praktisku un ērtu funkcionalitāti, tostarp ilgtspēju. Pateicoties ilgstošai sadarbībai ar RTU, mēs ik gadu varam iepazīstināt arī t/c “Origo” apmeklētājus ar šiem studentu radītiem inovāciju risinājumiem, kas iespējams nākotnē kļūs par iecienītiem ikdienas produktiem un ilgi kārotiem pirkumiem,” norāda Viktorija Bižāne, tirdzniecības centra “Origo” mārketinga vadītāja.
Visus izstādes darbus izstrādājuši RTU Būvniecības un mašīnzinību fakultātes (BMF) studiju programmas «Industriālais dizains» studenti. Tajos apvienota funkcionalitāte ar estētisku un orģinālu dizainu, piemēram, lai panāktu, ka bērni un jaunieši valkātu ķiveres, nodarbojoties ar ekstrēmiem sporta veidiem, topošā industriālā dizaina inženiere Elīna Niedra to izgatavojusi pēc līdzīgas ar kaķa galvu. Savukārt Enija Kuzminska radījusi snovbordam un citiem ziemas sporta veidiem piemērotu ķiveri, kas līdzinās ziloņa galvai. Tā ir siltināta, papildināta ar funkcionāliem elementiem, piemēram, snuķi, ko var izmantot kā šalli vai vietu pacēlāja kartes uzglabāšanai. Tikmēr Jānis Strads radījis Latvijas aukstajām ziemām piemērotu veloķiveri, bet Ksenija Izotova – veloķiveri aizsardzībai pret lietu, kas pateicoties īpaši veidotiem iedobumiem nodrošina arī labu ventilāciju. Cita multifunkcionāla ķivere nodrošina arī termoregulāciju un daļēji absorbē ārējos trokšņus.
Industriālā dizaina studenti pašu spēkiem uzbūvējuši arī funkcionālus un vizuāli pievilcīgus skrituļdēļus, piemēram, Arturs Vigulis radījis skrituļdēli, kas raisa asociācijas ar sērfošanu pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados Kalifornijā. Izstādē skatāms arī pagarināts skrituļdēlis, kas tādējādi ir ērtāks izmantošanai pilsētvidē, daļēji caurspīdīgs dēlis, kas izgatavots no 25 akrila un 25 saplākšņa slāņiem, un citi. Izstādes apmeklētāji varēs novērtēt arī dažādus netradicionālus gaismekļus, tostarp Igora Kovaļova radīto gaismas objektu no sāls ķieģeļiem, kura maigā gaisma iedarbojas nomierinoši un uzlabo miegu, un Emmas Helēnas Romančukas atmosfēras lampu. Tās dizains radīts, iedvesmojoties no miglas, kas gaismas objektā tiek attēlota kā sīku ūdens pilienu mutuļošana gaisā, izmantojot haotiski izkārtotas caurspīdīgas auklas, caur kurām izplūst gaisma. Savukārt Edvards Baranovs iedvesmojies no ziemas saulgriežu tradīcijas – bluķa vilkšanas – un radījis gaismekli, kura korpusu veido kļavas koka bluķis, bet gaismas nokrāsa ar papildu pulsēšanas efektu rada izjūtu, ka tā iekšpusē patiešām atrodas uguns liesma. Saules ceļu visa gada garumā godina Tīnas Jegermanes gaismeklis, kura dizaina centrālais elements ir spoguļi, kas attēlo saules augstumu un spilgtumu virs horizonta Latvijas saulgriežu un ekvinokciju laikā. Spoguļi ne tikai atstaro spuldzes gaismu, bet rada arī interaktīvu pieredzi lietotājiem, kas, tuvojoties gaismeklim, kļūst par daļu no saules ceļa. Vēl cits izstādē skatāms gaismas objekts, kam par iedvesmu kalpojis melnais caurums, absorbē, nevis izstaro gaismu.
RTU un t/c «Origo» sadarbībā izveidotā ekspozīciju telpa iepazīstina plašu sabiedrību ar jaunākajiem tehnoloģiskajiem risinājumiem, zinātnes atklājumiem, RTU studentu, inženieru un zinātnieku sasniegumiem.